Manchester 2017 a co dál?

29. května 2017 v 13:40 | Abiris |  Úvahy a kometáře
Po útocích v Manchesteru, informovala média, vzali soucítící s rodinami a oběťmi, útokem tetovací salony. Na připomínku útoku si nechali vytetovat včelu.

Takto informuje naše zpravodajství o dění v Anglii.

Na úvod si ve zkratce připomeňme

Útočník - Brit libyjského původu Salman Abedi (a to mě opravdu fascinuje - Brit libyjského původu, to já jsem Čech Valašského původu? Navíc jméno vskutku anglické. Kde se poděli Johnové a Jiimmi).

Situace - koncert zpěvačky Ariany Grande, kontrola probíhala dost namátkově a zajímali se hlavně o lahve s vodou.

Další vývoj - všichni tento útok odsoudili - český premiér, čínská prezident, veškeré popové hvězdy možná i mimozemšťani na Plutu.

Samozřejmě, že jsou všichni v šoku.
Proto tak teroristé činní.
Demonstrují svojí sílu a zároveň naší nepřipravenost.

Chyb se stalo několik - to, že se na koncerty nenosí vlastní voda v láhvi, je dnes už tradice. Občasně nějaký fanoušek flaškou hodí a někoho zraní. Logické opatření. Když ale šacujete batohy, možná je docela fajn vytáhnout zbraně. Zbraně na koncerty také nepatří. Nebo se na ně zaměřit. Bezpečnostní rámy nejsou špatné řešení a kdykoliv jdu k soudu, tak jimi projít musím. Vzhledem k tomu, že nešlo o malý klubový koncertík pro 50 lidí, tak by se v rozpočtu pronájem rámů už ztratil. Ale nejsem bezpečnostní analytik, takže tyto úvahy nechám dále ladem.

Zemřelo 22 osob, převážně mladého věku. Děcka, co přišly na koncert svojí oblíbené zpěvačky a měl to pro ně být kouzelný okamžik, na který budou jednou vzpomínat, nebo za něj budou jednou před vlastními dětmi stydět - podle toho, jak se dál vyvinou. Vzpomínám si na svou obdobnou první akci. Byl to teda malý, klubový koncert a byla jsem mladší než většina těch, co byli tady. Ale co si vzpomínám dostatečně je ten úžasný pocit, že jsem poprvé na koncertě, který jsem si sama vybrala, poprvé někde, kam mě rodiče nedotáhli, ale je to moje volba. Možná, že někdo z nich tenhle zážitek měl. Už jej ale nebude vyprávět.

Po útocích v Paříži si lidé měnili facebookové profily na překrytí s francouzskou vlajkou. Nyní si nechávají tetovat včelky. Připomeňme si, že včela je tradiční symbol Manchesteru už přes sto let. Facebokovou fotku odstraníte v řádu 5 kliknutí, tetování už je věc svízelnější, pokud jde o trvalejší formu. Kdo si dnes vzpomene na Pařížské útoky? Málokdo si nechal na facebooku obrázek s vlaječkou. Zmizely stejně rychle, jako se objevily.
Kdo si za chvíli vzpomene na Manchester?
Je krásné nechat si vytetovat včelu (včela ostatně není symbol, jen tohoto útoku, ale také píle, pokory, užitečnosti, života, ochrany přírody, ekologie, udržitelného rozvoje, venkova, přírody a kdoví čeho. Zeptejte se nějakého včelaře a dostanete přednášku na hodinku).

Ale k čemu to bude?

Je to jen další vyhrocení.

Za deset let nebudou lidé vědět, proč mají někteří na ruce vytetovanou včelu.


Přijdou další útoky…
Možná se naše těla pokryjí stovkou vytetovaných symbolů, jejíchž smysl zapomeneme. Možná budeme mít také piercing, možná řeznou ránu jako symbol utrpení. Nebo oholenou půlku hlavy. Další náušnici. Ve skříni pruhované podkolenky nebo žlutý deštník. A útoky budou pokračovat. I když už nebudeme mít na těle ani jedno jediné místečko, kam by jsme vrazili další obrázek. Protože tetováním nic nezměníte. Nakonec se ze všeho stane symbol a tím vlastně řeč symbolů zanikne. Nakonec možná nebudou mít symboly už žádný smysl.


Nebylo by lepší peníze dát obětem?
Co se v novinách nedočtete je, že přežitím útoku utrpení nekončí, ale vlastně začíná.

Nebylo by lepší zkusit si zaplatit kurz sebeobrany? Nebo svým dětem?
Možná s nimi moc nezmůžete, ale je lepší dělat něco, než nic.

Nebylo by lepší zatlačit na politiky?
Volební účast je tak žalostná, navíc se volí vrchní koblihář.

Do jisté míry vlastně už nyní půjde něco změnit jen těžce.


Abiris


Zdroj zprávy o včelce.
https://kurier.at/chronik/weltchronik/manchester-warum-sich-menschen-aus-solidaritaet-bienen-stechen-lassen/266.538.876/slideshow
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama